New Post has been published on JurnalulBucurestiului.Ro
New Post has been published on http://bit.ly/2sMRwQe
independentonline.ro : Primarul Adrian Mocioniu a cerut demisia șefului DADP Slobozia
Primarul Sloboziei a cerut public demisia șefului DADP Slobozia. Adrian Mocioniu este nemulțumit de modul în care Ion Ștefan gestionează activitatea angajaților din subordine: «I-am cerut demisia pentru ineficiența de care dă dovadă. M-am săturat să mă oprească lumea pe stradă și să-mi spună că nu fac treabă!». Ion Ștefan neagă informația, dar recunoaște că «este în concediu…».
Decizie fără precedent Ion Ștefan, șeful Direcției pentru Administrarea Domeniului Public Slobozia, a fost somat public să-și depună demisia. Adrian Mocioniu a formulat această solicitare miercuri, 7 iunie a.c., la prima oră a zilei. El se declară nemulțumit de modul în care acesta gestionează activitatea DADP la nivelul Sloboziei și susține că va prelua personal atribuțiile lui Ion Ștefan. «Directorul DADP dă dovadă de ineficiență și dezinteres. M-am săturat să mă oprească lumea pe stradă și să-mi spună că nu fac treabă! Am dublat finanțarea pentru DADP tocmai pentru ca lucrurile să se desfășoare normal. Slobozia este printre orașele cu cea mai mare suprafață de spații verzi. Ca să ne putem bucura de ele, trebuie să le îngrijim!» ne-a declarat el. Pentru a eficientiza activitatea DADP, atribuțiile șefului DADP vor fi preluate de către Adrian Mocioniu. «Dacă altfel nu se poate, facem și asta. Le fac pe toate, până rezolvăm problemele. Azi voi convoca o ședință cu șefii tuturor departamentelor din subordine pentru a evalua situația!» a mai declarat edilul Sloboziei. Ion Ștefan, șeful DADP Slobozia, susține că nu a fost înștiințat cu privire de declarația primarului Adrian Mocioniu. «Nu am avut nicio discuție cu domnul primar, legată de demisie… Am depus o cerere pentru a intra în concediu…» a declarat acesta. Reamintim că Slobozia se numără în topul orașelor care dețin cea mai mare suprafață de spații verzi raportată la numărul de locuitori. Într-un raport oficial din anul 2015, Slobozia ocupa primul loc, cu o suprafață de 247 de hectare de spații verzi, respectiv 46,3 mp pentru fiecare locuitor. În ultimii ani, DADP s-a aflat constant în atenția opiniei publice, fiind acuzată de gestionarea defectuoasă a suprafețelor de spații verzi, dar și de tăieri ilegale de copaci de pe domeniul public














