Analogie mezi vinylovými deskami a papírovými knihami
V posledním Forbesu jsem četl zjímavý rozhovor se Zdeňkem Pelcem, majitelem společnosti GZ Digital Media. To je jen tak mimochodem největší výrobce vinylů na světě s tržbami kolem 2 milard korun a EBITDA kolem 400 milionů za rok. V posledních letech jim roste vysokým tempem poptávka. Trh v USA roste o cca 40-50% ročně. Evropa je tradičně o rok a půl až dva pozadu, takže vyhlídky mají velmi dobré a spíše je trápí problém s kapacitou. Už nyní jedou na třísměnný provoz 7 dní v týdnu. To je každopádně obdivuhodné.
Nicméně mě zaujala jiná věc – trchu analogie s tím, co dělám já a projektem, který budeme brzy spouštět.
Vinylové desky byly na vymření. V 90. Letech, když přišly CDčka a ještě později, když přišly mp3 a digitální hudba. Dostupnost hudby přes internet způsobila, že se zastavil propad prodejů hudby a jen se přesměroval do jiných kanálů a jiných business modelů. (např. subscription modely u platforem jako www.spotify.com či www.deezer.com). Jenže člověk touží po požitcích kombinujících více smyslů a to je u digitálních formátů omezené. Pokud k tomu započítáme vyšší kvalitu hudby z vinylu, niche odvětví, pro které je vinyl typický – např. DJing a řekněme jakousi generační vzpouru (CD poslouchají rodiče, to není cool), dává to skvělé předpoklady pro renesanci.
A kde je ta nalogie s knhami? 1. čím dál více se prosazují elektronické knihy. Trh roste o desítky, ale i stovky procent ročně. 2. generace dnešních dvacátníků a třicátníků moc nečte 3. E-kniha je skvěle dostupná, ale jako dárek je to na prd. Takže – rozvoj e-knih spolu s novými distribučními kanály a obchodními modely (např. náš připravovaný www.knihojed.cz, resp. www.ebookeater.com) pomůže rozšíření dostupnosti knih. Tím pádem více lidí bude číst. A potom zapůsobí touha po tom, svoji oblíbenou knihu vlastnit v papírové podobě anebo ji dát někomu jako hodntný dárek.
Můj odhad je, že v blízké budoucnosti čeká papírové knihy dočasný propad, ale za 10 let se změní na “umělecká díla” na kvalitním papíře, v luxusní vazbě. A jako takové se budou prodávat za vyšší cenu a s vysokou profitabilitou spíše v maých sériích. Ale dostatečných na to, aby dlouhodobě přežily.
Jaký je váš názor? Papír, digital, nebo oboje?














