Galette od rabarbare i malo jagoda
Da ću ovo proljeće spremati rabarbaru zacrtala sam još prije par tjedana. Prvo sam bezuspješno vikendom obilazila Kvatrić, onda i Dolac - kad se konačno ukazala kod jedne bakice u unutrašnjosti Dolca. Dosta sretna i odlučna da je što prije pripremim, isto poslijepodne složila sam galette. Najjednostavniju rustičnu pitu koja pali u slanim i slatkim kombinacijama. Kod ove je posebno prhko tijesto - vegansko je, bez maslaca i jaja. Koristila sam kokosovu mast (bez mirisa) koja je dala finu aromu (definitivno ukusnija vege opcija od margarina!) Tijesto je prhko, hrskavo i na kraju se topi u ustima.
Sastojci:
Za tijesto:
120 g kokosove masti
120 g oštrog brašna
120 g glatkog brašna
par zrna soli
15 g šećera
60 g hladnog bademovog mlijeka (ili drugog vege mlijeka ili vode)
Za nadjev:
2 žlice džema od jagode
250 g rabarbare
2-3 jagode
15 g šećera (po želji)
Hladnu kokosovu mast nasjeckamo na kockice i stavimo u multipraktik s brašnom, malo soli i šećerom. Pulsiramo par puta dok se sve ne izmiješa te dodamo hladno bademovo mlijeko. Pulsiramo dok se tijesto ne skupi u grubu kuglu. Potom rukama oblikujemo disk, umotamo ga u foliju za svježinu i ostavimo u hladnjaku barem sat vremena, da odmori.
Tijesto razvaljamo na papiru za pečenje u nepravilan krug, debljine pola centimetra. Na sredinu stavimo dvije žlice džema od jagode i razmažemo ga sve do par centimetara od ruba.
Rabarbaru dobro operemo, narežemo na kockice ili malene pravokutnike i slažemo po površini džema, mjestimično možemo staviti i koju jagodu. Po želji pospemo s žlicom šećera (15 g). Rubove zatim preklopimo prema sredini, u par preklopa, tako da galette dobije rustičan izgled.
Pećnicu zagrijemo na 200°C i pečemo galette 35 minuta ili dok sva tekućina nije isparila i dok nije dobila lijepu boju. Serviramo toplo.









